Yemek-Sepeti Hacklendi! - Bilgiliyorum.com

Yemek Sepeti Korsanlar Tarafından Hacklendi!

Haberler

Türkiye’nin en büyük yemek çevrimiçi yemek siparişi şirketlerinden birisi olan ülkemizde oldukça kullanılan Yemek Sepeti korsanlar tarafından saldırıya uğradı! Yemek Sepeti Hacklendi!

Rekabet Kurumu, Yemek Sepeti'ne 428 bin TL idari para cezası kesti -  Webrazzi

Verilerin 25.03.2021 tarihinde kimliği tespit edilemeyen korsanlar tarafından kullanıcı veri tabanının saldırıya uğradığını ve kullanıcıların hesap bilgilerinin çalındığını kamuoyuna Twitter üzerinden duyurdu!

Verilerin çalınmasının üzerinden tam 2 gün geçmesinin ardından duyuru yapan Yemek Sepeti, kullanıcılar tarafından sert tepkiler aldı. Yemek Sepeti’nin bu veri ihlalinin önüne geçmediği için KVKK(Kişisel Verileri Koruma Kanunu) tarafından ciddi bir ceza alması bekleniyor.

Yemek Sepeti Hacklendi !

Yemek Sepeti hacklendi ve kullanıcı bilgileri çalındı, Twitter üzerinden duyuran Yemek Sepeti hangi bilgilerin çalındığını sıraladı.

  • Ad- Soyad
  • Doğum Tarihi
  • YemekSepeti’ne Kayıtlı Telefon Numaraları
  • YemekSepeti’ne Kayıtlı E-Posta Adresleri
  • YemekSepeti’ne Kayıtlı Adres Bilgileri
  • Şifreler (Açık Olarak Görülemeyen SHA-256 İle Maskelenmiş Giriş Şifreleri)

Çalınan bilgileri sıralayan Yemek Sepeti, kredi kartı bilgilerinin çalınmadığını vurgulayarak bilgilerin MasterCard tarafında tutulduğunu öne sürdü.

Türksat'tan e-devlet açıklaması: Hacklenme olayı yok - Son dakika haberleri

Gelelim teknik bölüme, Yemek Sepeti’nin bahsettiği SHA-256 nedir ve ne kadar güvenlidir, farklı yerlerde olan şifrelerimizi değiştirmemiz gerekir mi?

SHA-256 Nedir?

SHA-2, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından tasarlanmış kriptografik özet fonksiyonları kümesidir. Kriptografik özet fonksiyonları, hesaplanmış “özet” ile bilinen ve beklenen özet değerinin karşılaştırılmasıyla, dijital veri üzerinde yürüyen matematiksel operasyonlardır. 

Henüz dünya üzerinde kırılamayan SHA-256 şifreyi doğrudan korsanlara vermese de maskeli olarak ele geçirilen şifreler ile farklı sitelerde şifreniz aynı ise korsanlar kolaylıkla bu sitelere çaldığı e-posta adresleriyle beraber giriş yapabileceklerdir. Tek başına SHA-256’nın güvenli olduğunu söylemek doğru olmaz.

Şifrelerinizi değiştirmenizi öneriyoruz.

Diğer haberlerimize ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın.