Enola Holmes: Ya Sev Ya Nefret Et (Netflix)

Dizi / Film

Enola Holmes 2020 Netflix filmlerinin arasında çok konuşulanlardan birisi. Yorumlayanlar ikiye bölünmüş durumda ve iki taraf da fikirlerini uçlarda savunuyor. Bu iki ucu biraz yakınlaştırabilmek için filmi iki ayrı bakış açısı ile inceleyelim.

Ya Sev Ya Nefret Et: Enola Holmes Bilgiliyorum.com

Enola Holmes Film Tanıtımı

23 Eylül 2020’de vizyona giren film; macera, polisiye, tarihi kategorisinde tanımlanıyor. Yönetmenliğini Harry Bradbeer, senaryo yazarlığını Jack Thorne üstlenmiş. Nancy Springer’a ait “Kayıp Merkiz Vakası: Enola Holmes” kitabından uyarlanmış bir yapım. Haliyle kitaptan uyarlanan filmlerde yaşanan ve kitaplardaki dünyaya aşikâr olan insanları rahatsız eden sorunlar bu filmde de mevcut.

Filmin içinde bulunan ve Henry Cavill’ in canlandırdığı Sherlock Holmes karakteri ve dünyasıyla karşılaştırılması kaçınılmaz oluyor. Özellikle öncesinde film ve dizi serisi çekilmiş, kitapları hala okunmaya devam eden böyle büyük bir örnek olduğunda beklentiler de yüksek oluyor.

Filme Sherlock Holmes serisi gibi vakaların detaylı incelendiği, ipuçlarının zekice gizlendiği, aksiyon sahneleri bolca bulunan bir yapım beklentisiyle girmiş olanlar hayal kırıklığına uğruyor.


2020 Netflix filmlerinin arasında çok konuşulanlardan biri Enola Holmes Bilgiliyorum.com

Enola Holmes Film Özeti

Enola Holmes de bu özelliklere sahip bir film; bir dava çözülüyor, yollara düşüyorlar, politika ve reforma şahit oluyorlar yani genel kategorisine uygun ancak Sherlock Holmes ile karşılaştırıldığında bunlar zayıf kalıyor. Öte yandan yapımcıların bu yönden bir vaatleri yok ve filmin Sherlock Holmes gibi olmasını beklemek pek doğru değil. Bu yüzden diğer uçtan yaklaşalım ve hiçbir beklenti içinde olmadan, güzel vakit geçirmek için izlediğimizi farz edelim.

Enola Holmes karakterini Millie Bobby Brown canlandırıyor. Karakter annesi tarafından, yalnız olduğunda ataerkil toplumda hayatta kalabilecek şekilde eğitiliyor. Aralarındaki bağı görebildiğimiz sahneler görece ile az da olsa Helena Bonham Carter’ı bu rolde izlemek çok keyifli.

Sam Claflin, Mycroft Holmes olarak karşımızda ve kendisinden nefret edilmesi için ekstra caba harcanmış gibi yani seriden bağımsız düşünülmesi gereken bir karakter olmuş, aynı şekilde Sherlock Holmes de yüksek fonksiyonlu sosyopat olarak kendini tanıtan kişiden uzak; daha çok anti sosyal ve sessiz bir yapıda görünüyor.


Enola Holmes HD Wallpapers - Wallpaper Cave

Yazar Görüşü

Filmde sıkça 4. duvarın yıkıldığını ve Enola’nın seyirciyle konuştuğuna şahit oluyoruz ilginç bir dokunuş olmuş ancak bazı yerlerde gereksiz kullanıldığını düşünüyorum. Kostümler, mekanlar, çekim açıları oldukça tatmin ediciydi. Müzik olarak eksiklik hissettim ancak bu diğer serilerdeki unutulmaz arka plan müziklerini beklediğimden olabilir. Seriler ile arasındaki bariz farklar düşünülmediğinde güzel vakit geçirilecek ve muhtemel bir Enola Holmes serisi için zemin hazırlayacak bir film olduğunu söyleyebilirim.

Filmin geneli, geleceğimiz bizim elimizde mesajı üzerine kurulmuş. Müzik eksikliği, yer yer yavaşlayan akış ve aksiyon sahnesinin az olması sebebiyle filmi 3/5 olarak puanlayabilirim. Son olarak aklımda kalan repliği ve hoşuma giden bir sahneyi paylaşıyorum. İyi seyirler.”

Duyulmak istiyorsan sesini yükseltmelisin.” – Enola Holmes


Yazar Puanı

Değerlendirme: 3 / 5.

Diğer film incelemelerimize göz atmadan film izlememelisin.

Enola Holmes izlemek için burayı kullanabilirsin.