Türkiye’den Facebook, Youtube, Twitter ve TikTok’a 10 milyon TL ceza!

Haberler

Türkiye’nin resmi sosyal medya temsilcisi bulundurma şartını verilen sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik ceza kesildi.

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya sağlayıcılarına, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeleri için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen süre sona erdi.

Türkiye'nin sosyal medya alışkanlıkları neler?
Sosyal medya uygulamaları

Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını verilen sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik ceza kesildi.

Yalnızca Rusya’nın sosyal medya platformu VKontakte (VK) temsilci bildiriminde bulundu ve ceza almadı.

İlk cezanın ardından şirketler 30 gün içerisinde temsilci atamama tavırlarını sürdürürlerse bu kez 30 milyon TL’lik cezalar kesilecek.

Sonraki 30 günde ise Türkiye’de reklam vermeleri yasaklanacak.

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkıda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal ağ sağlayacısının internet trafiği bant genişliğinin %50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

Bu ceza da %90’a kadar artabilecek. Şirketler cezanın ardından 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

Güncel haberleri takip etmek için Haberler kategorimize göz atabilirsiniz.

BTK’nın karar hakkında resmi belgesini görüntülemek için tıklayınız.