Szondi Kişilik Testi İle Bastırılmış Karakterini Keşfet

Psikoloji ve İlişkiler

Szondi kişilik testi, 20. yüzyılın bilindik psikiyatrlarından biri olan Leopold Szondi’ nin hazırlamış olduğu projektif kişilik testidir. Szondi, insanların kendilerini benzettiği kişilere sempati veya antipati duymasını keşfetmesi ile kişilik testini hazırlar. Hazırladığı testte hiçbir şekilde insanların akıl hastalığı olduğunu belirtmemektedir. Testin amacı bastırılmış olan karakterlerimiz ile ilgili tahminler yapmaktır.

Szondi, testte görselliği ön planda tutarak açığa çıkan duygularımızla içimizde bastırılmış olan kişiliği gün yüzüne çıkarmayı hedeflemiştir.

Görselde bulunan 8 kişiye odaklanın. Bu 8 kişiden seni en çok etkileyeni, içinde tiksinti oluşturanı veya korkutanı seçin ve bastırılmış olan karakterin ortaya çıksın.

(Not : İlk başta da dediğim üzere bu test akıl hastalığınız olduğunu göstermemektedir.)

1. Sadist

Çocukluk dönemlerinizde otoriter olan bireyler tarafından baskı altında kalmış olabilirsiniz. Bu durumda sizin içinizde bastırılmış olan baskın olma duygusunu ortaya çıkarmış olabilir.

İnsanlara karşı pozitif ve sevecen bir tutum sergilemektesiniz ama insanlar sizin üzerinizde baskı kurmaya çalıştığı an karşı bir atağa kalkmaktasınız.

2. Epileptik

Genellikle epilepsi hastalarında görülmektedir. Ani kriz, sinir ve öfke patlamaları belirtileridir.

Arkadaş canlısı ve nazik bir insansınız. İnsanları alttan alırsınız ve sorumluluk sahibisiniz. İnsanlar ile ilişki kurmada herhangi bir sorun yaşamamaktasınız. Duygularınız sabit ve dengelidir.

3. Katonik

Katonik kişilik, geniş bir hayal gücüne sahiptir ve karamsar bir yapıdadır. Bu portre olumsuz yönde etki bıraktıysa içinizdeki hiperaktiflik bastırılmış olabilir.

Özgün olmayan, var olanı yenileyen davranışlar sergilemektesiniz ve bu davranış biçimine bağlısınız. Davranış konusundaki değişikliklere hoş bir gözle bakmazsınız, rahatsız olursunuz. Çekingen ve utangaç bir karaktere sahip olabilirsiniz. Kontrolü kaybetmekten korkarsınız.

4. Şizofrenik

Şizofrenik kişilik tutarsız duygular, bozuk düşünceler ile ifade edilir. Bu kadın portresi sizi rahatsız ettiyse eğer küçüklüğünüzde belirli bir dönem herkesten ve her şeyden uzak kalma istediğiniz olmuş olabilir.

Sosyal bir insansınız, arkadaşlarınız ile vakit geçirmekten keyif alıyorsunuz. Bu sosyalliğin altında içinizde yalnızlık duygusunu hisseden biri olabilir. Genelde başkalarına ihtiyaç duymadığınızı düşünürsünüz.

5. Histerik

Histerik kişiliğe sahip olan insanlarda kararsızlık ve narsistlik görülmektedir. İçinizdeki ilgi çekme ve beğenilme arzusunu bastırmış olabilir.

İçe dönük ve mütevazı bir görünüm yaratıyorsunuz fakat başkalarını etkileme isteğinizi bastırıyor olabilirsiniz. Dış görünüşe önem verirsiniz. Herkesin yapmadığı bir meslek ya da hobi seçmiş olabilirsiniz.

6. Depresif

Özgüven eksikliği ve suçluluk duygusu depresif kişilerde olağan şeylerdir. İçinizde bulunan özgüven eksikliği ve suçluluk duygusunu kontrol altına almaya çalışıyor olabilirsiniz.

Dışa dönük bir insansınız ve çevrenize pozitif duygular ile yaklaşıyorsunuz. Bazen yalnız hissediyorsunuz ve melankolik bir şekilde takılıyorsunuz. Bu gibi durumlarda suratsız bir ifade takınmaktasınız. İnsanları dinleyip onlara çözüm bulmayı rol edinmişsiniz.

7. Manik

Kontrolsüz ve abartılı bir şekilde dışa dönüklük, tepki ve duygu gösterimi gibi özellikleri vardır. Duygularınızın bir ortası yoktur, hep uçlarda yaşarsınız. Bu portre sizde tiksinti uyandırdıysa eğer içinizde büyük bir coşku olduğunu göstermektedir.

Dengeli birisiniz ve olaylardan yani kaostan uzak duran bir karaktere sahipsiniz.

8. Çoklu Kişilik Bozukluğu

İnkar mekanizmanız çalışırsa eğer, kimliğinizi kabul etmekte bir sorun hissetmezsiniz ve kabullendiğiniz kimliği abartarak sergilersiniz. Yani erkekseniz sert ve maço kadın iken sürekli çekici görünmeye çalışabilirsiniz ve flört etmeye uygun bir kişilik geliştirebilirsiniz.

Kişi başkası olarak yaşamak ve kabul edilmek ister. Bu portredeki insanı tehlikeli bulduysanız, çocukluk döneminde kimlik karmaşası yaşadığınızı ve bunu bastırdığınızı belirtir.

Szondi kişilik testi gibi daha fazla test için takipte kalmayı unutmayın.

Kişilik testleri için önerdiğimiz kitabı buradan alabilirsiniz.