Stres, Kaygı ve Belirsizlikle Başa Çıkmak

Psikoloji ve İlişkiler

Özellikle bu pandemi döneminde hepimiz çoğunlukla evlerimizdeyiz. Covid-19 nedeniyle büyük stres altındayız. Gelecek zamanlarda neler olacağını göremediğimiz için de kaygılarımız artmış bulunmakta.

Öncelikle bizi kötü hissettiren konuyu belirlemeliyiz. Konu her ne olursa olsun yaşadığımız durumu kabullenip kendimizi buna ikna ettikten sonra durumu değiştirip değiştiremeyeceğimize bakmalı, eğer değiştiremiyorsak nasıl daha iyi konumlandırabileceğimizi düşünmeliyiz.

Yaşadığımız bu zorlu durumu ele alırsak eğer şunları söyleyebilirim ki: Bu durumu yalnızca biz değil tüm dünya yaşamakta. Etrafımızda gördüğümüz/görmediğimiz bütün insanlar bizim hissettiklerimizi hissediyorlar fakat herkes bizim kadar düşünceli değil.

Eğer kaygı duyuyorsak, bunun kötü bir durum olmadığını yalnızca bu durumu kendimize kabul ettirmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Unutmayın ki şu anlık yapabileceğimiz tek şey, sağlık bakanlığının sözlediklerini dinlemek ve uygulamak.

Bunları yaptığımız takdirde streslensek de kaygılansak da bulunduğumuz durumun değişmeyeceğini kabul etmeliyiz.

Bu zorlu dönemi daha kolay geçirmek için hayatımıza yenilikler katıp bu yeniliklere odaklanmamız bizim için daha iyi olacaktır. Belki de kendi yeteklerinizi bu dönemde keşfetme şansı yakalarsınız? Bazı konularda kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

Ben bu yazımda örnek olarak covid-19‘u kullanmak istedim ama kaygı, stres yapmanıza sebep olan şey her ne ise lütfen sizden daha değerli olmadığını kendinize her an hatırlatın. İyi ki varsınız!!!

Bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı anlatım için buradan ulaşbilirsiniz.