Sağlıklı ve Düzenli Yaşam İçin Nelere Dikkat Edilmeli | Bilgiliyorum

Sağlıklı ve Düzenli Yaşam İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Sağlık

Sizin için, sağlıklı ve düzenli yaşam için nelere dikkat edilmeli başlığı altında derlediğimiz fazlasıyla işinize yarayacak bilgileri paylaşacağız. Umarım geçtiğimiz bu zorlu pandemi sürecinde bu bilgiler sizlere yardımcı olabilir. Bu yazı, yeni hayatımızın başlangıcı olsun. Haydi başlayalım!


Sağlıklı ve Düzenli Yaşam İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Pandemi döneminde hepimizin kendini depresif olmak ve hiçbir şey istememe gibi durumlarla karşılaştığını tahmin edebiliyorum. Bunun en başında, çoğumuzda uyku faktörü yer alıyor. Peki biz günümüzün kaç saatini uykuya ayırıyoruz? İşte problem burada başlıyor. Kimimiz gereğinden fazla, kimimiz ise az uyuyoruz ve bu da gün içindeki enerji durumumuzu etkiliyor. Kaliteli vakit geçirmek ise pek mümkün olmuyor. Gün içindeki enerjimizi aktive etmek ve zamanımızı etkili kullanmak için uyku saatimizi düzene sokarak bu sağlıklı ve düzenli yaşama kararımızdaki ilk adımımızı atabiliriz.


Bilimsel olarak açıklanan bilgilere göre;

  • Yeni doğan bir bebeğin ilk 3 ayda günde 14-17 saat uyuması idealken, 4-11 aylık olduklarında bu süre günde 12-15 saate düşüyor.
  • Okul öncesi döneminde ise günlük uyku süresi 10-13 saat ideal olarak kabul görülüyor.
  • 6 yaşından sonra gündüz uykusuna gerek kalmayan okul dönemindeki çocuklar için 9-11 saatlik uyku yeterlidir.
  • Ergenlik döneminde ise günde 8-10 saate düşerek erişkin bir bireyin uyku süresine yaklaşıyor.
  • Yetişkinler için günlük uyku süresinin ortalama 7-9 saat olması gerekiyor.
  • 65 yaş üzerinde ise gerekli uyku süresi günde 7-8 saat ve bu sürenin 5 saatten az olmaması, 9 saati aşmaması tavsiye ediliyor.

Yani bu bilgilerden yola çıkabiliriz ki ‘8 saat kuralı’ herkes için geçerli değildir. Uyku süresinin yanısıra uykunun zamanı da çok önemli tabii ki. Unutmayın ki erken kalkan yol alır demişer. Günümüzü ne kadar iyi kullanabilirsek o kadar vakit bolluğu yaşarız. Bu da hayat kalitemizi artırır.


Beslenmeyle Sağlıklı Yaşam

Gelelim beslenmemize, tekrar pandemi sürecini ele alırsak, ipin ucunu kaçırdığımızı kendimize itiraf etmeliyiz 😅. Artık daha iyi bir beslenme düzeni oluşturmanın vakti sizce de gelmedi mi? Açık olmak gerekirse sevmediğimiz besinleri tüketmeye karar almak pek realist bir yaklaşım olmaz bizim için. Tabii ki de, yemeyi sevdiğimiz besinlere yer vereceğiz bu listemizde. Bu yüzden burdaki görev size düşüyor.

Sağlıklı besinleri kendinize göre lezzetlendirip size layık bir sunumla afiyetle tüketebilirsiniz. Tabii ki de arada kaçamaklarımız olacaktır fakat bunları dengelemeyi unutmayalım.

Bunun yanısıra suyun vücudumuza olan faydalarını burada anlata anlata bitiremem. Yani günlük olarak ortalama 2 litre su tüketmeyi de unutmamalıyız. Fakat her besin gibi suyun da aşırısı (böbreklere) zararlı olduğundan dolayı kararlı tüketmekte fayda var. Hatta içine damak tadınıza göre tarçın, nane, maydonoz, limon gibi aroma vericiler eklerseniz hem daha lezzetli olur hem de daha etkili sonuç alabilirsiniz.


Sporla Sağlıklı Yaşam

Sıra sporda. Biliyorum çoğunuzun spor için vakti olmuyor. Ama bu bizim için bir bahane olmamalı. Evde Youtube üzerinden alacağımız yardımla kendi kendimizi geliştirebiliriz. Ayriyeten bir koşu bandı kullanabiliriz veya evi keşfe çıkabiliriz. Biz istediğimiz ve karar verdiğimiz sürece hiçbir şey imkansız değildir.


Hobilerimiz

Diğer bir meselemize gelirsek… En çok bu kısmı seveceğinize eminim. Diğer konular ne kadar önemli olursa olsun, kendimize ayıracağımız vakit ruhsal durumumuz için en önemlilerinden biridir. Gün içinde işlerimize, sporumuza, beslenmemize dikkat etmenin yanında hobilerimizle ilgilenmeyi de unutmamalıyız.

Kendinize çok çok iyi bakın. Sağlıklı ve mutlu kalın. 😊🌸

Sağlığınızı korumak için sağlık kategorimizi takip etmeyi unutmayın.