Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (Netflix)

Dizi / Film

Kral Arthur: Kılıç Efsanesi Film Tanıtımı

2009 ve 2011 yıllarındaki Sherlock Holmes ve Sherlock Holmes Gölge Oyunları filmlerinin yönetmenliğini yapmış olan Guy Ritchie’nin izlenmesi gereken filmlerinden biri Kral Arthur: Kılıç Efsanesi.

2017 yapımı filmin senaryosunu Joby Harold yazmış. Kral Arthur efsanesinden esinlenmişler ancak klasik hikayeye farklı bir açıdan yaklaşmışlar.

Kral Arthur: Kılıç Efsanesi | Netflix

Kral Arthur: Kılıç Efsanesi Film Özeti

Arthur’un annesi ve babası daha çok küçükken öldürülür, Arthur geçmişini hatırlamadan büyür ancak o gecenin kâbusları peşini bırakmaz. (Arthur’u canlandıran Charlie Hunnam muazzam bir iş çıkartmış sahneler ve replikler adeta akarak ilerliyor.) Aradan yıllar geçer tahta ölen abisi yerine gecen Arthur’un amcası Vortigern, ortaya çıkan kılıç yüzünden huzursuz olur.

Jude Law’ in canlandırdığı Vortigern ülkedeki genç erkeklerin hepsini toplatarak kılıcı yerinden çıkartmaya çalışmalarını ister. Tabi bu sahnedeki çekim açıları, heyecanlandıran müzikler ve kostümler hariç dikkatimi çeken yegane şey David Beckham oldu. Evet ben de şaşırdım, hikaye akışı Arthur kılıcı çıkarttıktan sonra efsanedeki gibi devam ediyor ve hikayeye yeni bir karakter ekleniyor: büyücü. (Astrid Bergès-Frisbey, kendisini Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde filmindeki denizkızı olarak hatırlayabiliriz.) Arthur’un geçmişini hatırlamasına ve hakkı olan kılıcı kullanmayı öğrenmesine yardım ediyor.

King Arthur: Legend of the Sword | Bilgiliyorum.com

Yazar Yorumu

Film bolca iyi planlanmış aksiyon sahnesi içeriyor. Senaryonun içerisinde büyü olduğunda özel efektler konusunda insan tereddütte kalsa da çoğu benzer yapımla kıyaslanınca bu konunun altından kalkabildiklerini düşünüyorum.

Guy Ritchie filmleri genel olarak müzikleriyle akıllarda kalır. Sherlock Holmes filmlerinde gösterdiği başarıyı bu filmde de devam ettirmiş. Arka plan müzikleri (Daniel Pemberton tüm film özel albümü özellikle The Born King) aksiyon sahnelerinde de dram sahnelerinde de sizi o ortamın içine götürüyor.

Oyuncu kadrosu oldukça sağlam diyebilirim, güzel bir ekip çalışması ile izlemesi oldukça keyifli olan bir iş ortaya çıkmış.

Bazı aksiyon çekimlerinde kameranın hareketi odaklanmayı zorlaştırıyordu ve gereğinden fazla karartılmış birkaç sahnede olayları görmek zorlayıcıydı bunları da düşündüğümde genel puanım 4/5. İzlemeye değer bir film; ışıkları kapatın, atıştırmalığınızı hazırlayın, sesi sonuna kadar açın. İyi seyirler.

Yazar Puanı

Değerlendirme: 4 / 5.


Kral Arthur: Kılıç Efsanesi filmini izlemek için ziyaret edebilirsiniz.

İncelediğimiz diğer filmlere bakmadan karar vermeyiniz.