Fedailerin Kalesi Alamut

Kitap

Fedailerin Kalesi Alamut, Hasan Sabbah’ın oluşturmuş olduğu tarikatın merkezidir. Alamut kalesi stratejik konumu ile önem arz eder. Bir de Hasan Sabbah’ın planı eklenince kale kimsenin saldıramayacağı, kuşatamayacağı, ele geçiremeyeceği bir hale gelir. Peki Hasan Sabbah burayı nasıl bu hale getirir?

İşte Sabbah’ın zeki ve sinsice planı burada devreye giriyor. Son derece güçlü ve etkilenmesi bir o kadar kolay olan inanç kavramını uyuşturucu etkisi yapan haşhaş ile birleştirip planını ilmek ilmek dokuyan Sabbah, bir tarafta gizli cennetini yaratır bir tarafta ne olursa olsun ölmeyi ve öldürmeyi göze almış fedailerini…

Selçuklu Devleti’ni yıkılış sürecine götüren Hasan Sabbah’ın düşünce, bilinçaltı ve hayat felsefesini oluşturma sürecini, Alamut Kalesi’nin görünen ve gizli kalan yanlarını, Sabbah’ın fedailerini ele alır Vladimir Bartol. Sade ve akıcı olan dilin böylesine etkileyici, içine çeken bir konu ile birleşmesi okuyucularda film tadında bir etki bırakmaktadır.

Kendinizi okumaktan alamayacağınız, sayfaları çevirdikçe daha çok içine çekileceğiniz ve bitirdiğiniz zaman sizde etki yaratacak bir kitap.

Kitap Hakkında Bilgiler

Yılların eskitemediği muhteşem kitap Alamut artık Koridor Yayıncılıkta. Hasan Sabbah’ın, Alamut Kalesinin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikayesi. Bir tarafta Hasan Sabbah’ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer.

Sabbah’ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir. Hikaye 11. yüzyıl İranında, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah’ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesinde geçmektedir.

Güzel kadınların, yemyeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın göz boyadığı sanal bir cennet yaratan Sabbah, genç savaşçılarını emirlerine uydukları takdirde bu cennete gidebileceklerine inandırır. Kendilerini onun yoluna adayan, ölmeyi de öldürmeyi de göze almış olan bu küçük orduyla hükümdar sınıfına gözdağı verebileceğini düşünür. Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellerine alet eder. Artık kapılar onun için ardına kadar açılmıştır.

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 510

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Satın almak isteyenler buradan alabilir.