Bir Ömür Nasıl Yaşanır - Bilgiliyorum.com

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır” ve İlber Ortaylı

Kitap

İlgili olanların alanı ile ilgili yazdığı kitaplardan, öğrencilerinin akademide verdiği derslerden, bu konularda fikri olmayan kitlenin de internet ortamında popüler olan sözlerinden tanıdığı İlber Ortaylı; 2019 yılında Kronik Yayıncılık ile söyleşi tarzında bir kitap çıkarttı. Yenal Bilgici’nin sorduğu sorulara verdiği cevaplar ve bulunduğu tavsiyeler ile “Bir Ömür Nasıl Yaşanır? Hayatta Doğru Seçimler İçin Öneriler” kitabı ortaya çıktı.

Yenal Bilgici gazeteci, editör ve muhabirlik yapmış ve hâlihazırda çeşitli dergilerde ve gazetelerde yazmaya devam etmektedir. Yenal Bilgici ile İlber Ortaylı gazetelerde verdiği röportajlar sayesinde tanışmış ve ettikleri sohbetlerde konuştukları konuları, hocanın verdiği önerileri bir kitapta toplamaya karar vermişler.

Kapak tasarımında yazılar karmaşık dursa da sayfa içi tasarımı ve önemli yerlerin ayrı bir kutu halinde kenarlarda yazılması dikkat çekici olmuş.


Bir Ömür Nasıl Yaşanır - Bilgiliyorum.com

O Zaman Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

1947 yılında doğan İlber Ortaylı ilk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara’da tamamladı. Kitapta birçok kısımda da bahsettiği üzere iki şehrin de sosyal, kültürel imkânlarını sonuna kadar kullanarak ve kendini geliştirerek yıllarını geçirdi. İçerisinde hem hayatının belirli dönemlerinde verdiği kararlardan hem de bu kararlar hakkındaki güncel fikirlerinden bahsediyor.

İlber Ortaylı, kitabı insan hayatının evreleri olarak tanımladığı dönemlere bölerek ve her dönemi ayrı olarak inceleyerek başlıyor. Her bir dönemde tamamlamamız gereken işler, edinmemiz gereken alışkanlıklar olduğunu söylüyor ve bunları nasıl edineceğimizi örneklerle anlatıyor. Eğitim, arkadaşlık, seyahat, kitap, müzik, film ve benzeri önemli konulara nasıl yaklaşılması gerektiğini anlatırken kendi favorilerini de söylüyor.

Her bölümün sonunda da söylemiş oldukları, maddeler halinde listelenerek hazırlanmış. Uzun yazılardan çok listelenmiş maddeleri seven bir nesil için yararlı olmuş. Bu önemli konular ile alakalı seçimlerin belirleyiciliği üzerinde çok durulmuş. Aldığı eğitimin şans olmadığını, eğitim alacağı hocaları ve okulları detaylıca araştırdığını ve bu konudaki seçiciliğinin bugünkü yerine gelmesini sağladığını belirtiyor.

Bu seçicilik film, müzik ve kitaplarda aynı ilke ile ilerliyor. Kişiye değer katan insanlarla arkadaşlık etmenin ve bu arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmenin önemini yeri geldikçe vurguluyor.


Neden Okumalı?

Kitapta tavsiye edilen bazı etkinlikleri gerçekleştirmek, söylenen yerlere gitmek, önerilen gösterileri izlemek için gerekecek sermayeye hepimiz sahip olamasak da asıl anlatılmak istenen gelişim yolculuğunu anlamak; bir şeyleri değiştirmek için yeterli gelecektir.

Çeşitli sebeplerden ertelediğimiz veya değmeyeceğini düşündüğümüz şeyleri denemekten korkmamamız gerektiğini ve konfor alanından çıkmadığımız sürece gelişemeyeceğimizi söylüyor. “Hareket etmekten korkmayın. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız farklı yerlere bakacaksınız; farklı gruplara girip çıkacaksınız. Kendinizi farklı sınavlara tabi tutacaksınız.”

Gerçekten bize engel olan şeyler ile kendi önümüze koyduğumuz engeller arasındaki farkı anlayıp harekete geçtiğimiz zaman kendimiz için en büyük adımı atmış oluruz. Bu kitapta da hayatınızla ilgili düşüncelerinizi değiştirecek veya var olan düşüncelerinize yenilerini ekleyecek bir şeyler bulacağınıza eminim.

Son olarak kitaptan bir alıntı daha bırakıyorum.

“İnsanın yüzü bir kitap gibi okunabilir. İfadeniz bomboşsa da hiçbir şey yaşamadığınız fark edilir. Bundan kurtulmak mümkündür; yaşayın, monotonluktan uzaklaşın, gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzünüze yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.”