Apple, iOS 14’ü resmen tanıttı!

Bilim ve Teknoloji

İşte özellikler ve uyumlu iPhone modelleri

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biridir ve iOS işletim sisteminin kullanıcıların heyecanla beklediği yeni bir sürümünü başlattı. IOS 14, uygulama kütüphaneleri, widget boyutları ve 11 dilde çeviri hizmetleri gibi özellikler de dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda kullanıcılara sunulacak. Apple, iOS 14 güncellemelerini alacak iPhone modellerini de paylaştı.

Amerikalı teknoloji devi Apple resmi olarak iOS 14’ü piyasaya sürdü ve kullanıcılar hevesle bekliyor. Apple kullanıcıları, Apple World Developers Conference’da sunulan iOS 14’ün özelliklerini ve hangi iPhone modelleriyle uyumlu olacağını bilmek istiyor.

Aşağıdakiler iOS 14 işletim sisteminin ve uyumlu iPhone modellerinin özellikleridir.

iOS 14 İŞLETİM SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Ana Ekrandaki Widget’lar:Widget size bir bakışta daha fazla bilgi vermek için tamamen yeniden tasarlandı ve şimdi ana ekrana ekleyebilirsiniz. Farklı bir boyut seçebilir ve ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

En sık kullanılan uygulamalara göre akıllıca hazırlanmış Akıllı Yığın da ekleyebilirsiniz ve doğru pencere öğesi günün doğru saatinde otomatik olarak görüntülenecektir.

Uygulama Kütüphanesi: Yeni Uygulama Kitaplığı, tüm uygulamalarınızı otomatik olarak basit, gezinmesi kolay bir görünümde düzenler. Uygulamalar kategoriye göre sıralanır ve en çok kullandığınız uygulamalar her zaman sadece bir dokunuş uzağınızdadır.

Kompakt çağrı: iPhone, FaceTime ve üçüncü taraf uygulamalarından yapılan aramalar yeni bir kompakt tasarımda görüntülenir ve tam ekran kaplar.

Resim içinde resim : Artık diğer uygulamaları kullanırken video izlemeye veya FaceTime’da arama yapmaya devam edebilirsiniz.

Mesajlar: İletişimde olmak şimdiye kadar olduğundan daha önemli olmamıştı. Bu nedenle iOS 14, en önemli konuşmaları takip etmek, grup görüşmelerini takip etmek ve kendinizi istediğiniz gibi ifade etmek için yeni yollar sunar.

Grup fotoğrafları: Grup sohbetinizi görsel hale getirmek veya emojiyi seçmek için fotoğraf veya memoji ekleyin.

Sabit Telefon: Telefon listesinin en üstünde en önemli 9 telefona sabitleyin, böylece kolayca arama yapabilirsiniz.

Satır içi yanıt: Artık belirli iletileri doğrudan grup görüşmesinde yanıtlayabilirsiniz. Yanıtları tam ileti dizisinde görüntüleyebilir veya yanıtları daha yoğun görüntülemek için kendi ileti diziniz olarak görüntüleyebilirsiniz.

Yeni memoji stilleri ve çıkartmaları: Hobilerinizi, mesleğinizi ve kişiliğinizi ve yeni yaş seçimlerini ve yüz kapaklarını yansıtmak için 20’den fazla yeni saç stili ve şapka stili arasından seçim yapın.

Mansiyon: Mesajı birine iletmek için bir ad girin. Size atıfta bulunurken adınız vurgulanır. Etkinlik grubunu yalnızca söz konusu olduğunda bildirim almak üzere özelleştirebilirsiniz.

Haritalar: Gizliliğinizi korurken, haritalar seyahat etmenin ve dünyayı keşfetmenin en iyi yoludur. İOS 14’teki Haritalar ile, yeni yerler ve çevre dostu gelecek yollar bulmak her zamankinden daha kolay.

Bisiklet rotaları: Artık bisiklet yollarından, patikalardan ve yollardan bisiklet rotası almak için Google Haritalar’ı kullanabilirsiniz. Yolculuğunuzu planlarken rakımı, kalabalık sokakları, merdivenleri ve dik geçitleri de görebilirsiniz.

Tercüme: Diller arasındaki diyalog doğal ve kolay olmalı ve özel olmalıdır. 11 farklı dilde görüşmeler için tasarlanan yepyeni çeviri uygulamasıyla tanışın.

ÖZELLİKLERİ SAYMAKLA BİTMİYOR

Ses modu: Kolay çeviri oturumları için tasarlanmıştır. Sadece telefonu yatay olarak yerleştirin ve bir şey söylemek için tek bir mikrofon düğmesine tıklayın.

Cihazdaki mod: Tamamen çevrimdışı bir çeviri deneyimi sağlar. Dilleri indirmek ve telefonun internet bağlantısını kapatmadan çevirilerinizi gizli tutmak için tüm uygulama özelliklerini kullanın.

Sık Kullanılanlar: Daha sonra kullanmak üzere çeviriyi “Sık Kullanılanlar” sekmesine kaydedin. Ayrıca yakın geçmişinizi görüntüleyebilir ve yeni çevrilmiş ifadeleri kaydedebilirsiniz.

Siri: Siri , işi öğrenmek ve tamamlamak için önemli bir yoldur. Yeni kompakt tasarım ile Siri’nin bağlamı kaybetmeden yapabileceği her şeyden yararlanabilirsiniz.

Kompakt tasarım: Siri, yaptığınız işe odaklanırken hızlı bir şekilde bilgi almanızı veya işi tamamlamanızı sağlayan yepyeni bir görünüme sahiptir.

Ağ yanıtları: Siri artık daha fazla soruya yanıt bulmanıza yardımcı olmak için web’deki bilgileri kullanabilir.

Sesli mesaj gönderme: Mesajda daha fazla gösterim bırakmak istiyorsanız, artık sesli posta göndermek için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Safari: Web’e göz atmak hızlı, güçlü ve özel olmalıdır. İOS 14 ile Safari, gizliliğinizi korumak için yeni yollar sağlarken, daha önce hiç olmadığı kadar duyarlı ve işlevseldir.

Çeviri: Safari artık web sitelerini yedi farklı dilde çevirebiliyor. Safari’nin çevirebileceği bir web sitesini ziyaret ettiğinizde bir simge görünür. Okumak için dokunmanız yeterli.

Gizlilik raporu: Artık web sitelerinin gizliliğinize nasıl davrandığını daha iyi anlamak için Gizlilik Raporu düğmesine dokunabilirsiniz.

ARABA ANAHTARLARI VE CARPLAY

Kilidi açmak ve sürmek için iPhone’u kullanın. CarPlay, iPhone ve araba arasındaki ilişkiyi değiştirdi. Şimdi, arabanın açılması ve çalıştırılması için iPhone kullanılarak bu ilişki daha da güçleniyor.

ANAHTARLARI PAYLAŞMA VE YÖNETME

Anahtarları arkadaşlarınızla veya ailenizle kolayca paylaşın. Denetimleri özelleştirebilir ve yeni sürücüler için ideal kısıtlı profiller oluşturabilirsiniz. Anahtarı geçici olarak iptal edebilir ve paylaşabilirsiniz.

AirPords: AirPod’lar büyülü bir dinleme deneyimi sunar. Müzik dinliyor, podcast izliyor ya da film çekmek için iOS 14 kullanıyor olun, bu sihrin birçok yeni hilesi var.

Artırılmış gerçeklik: ARKit 4, geliştiricilerin AR deneyimlerini gerçek boyutlu sanat eserleri kurulumları veya gezinme talimatları gibi dünyanın belirli bir noktasına yerleştirmelerine olanak tanıyan konumlandırma çapaları sağlar.

A12 Bionic çip yardımı ve takip eden tüm cihazlarda yüz takibi için genişletilmiş destek sayesinde, daha fazla kullanıcı yalnızca ön kameradan erişilebilen AR deneyimini karşılayabilir.

iOS14 GÜNCELLEMESİ ALACAK iPHONE MODELLERİ

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Max

iPhone XS

iPhone XS Max

iPhone XR

iPhone X

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone 7

iPhone 7 Plus

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

iPhone SE (1. nesil)

iPhone SE (2. nesil)

iPod touch (7. nesil)

Bir sonraki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için.

Comments are closed.