Koronavirüs yeni tedbirler - Bilgiliyorum.com

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı ve Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak? (Detaylı)

Haberler

Milli Eğitim Bakanlığı, “20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edeceğiz. Bakanlığımıza bağlı tüm okul öncesi kurumlar, kreşler, ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı dersler ile özel öğretim kursları da bu kapsamda olacaklar” şeklinde açıklamada bulundu. Uzaktan eğitim nasıl olacak sorusuna cevap verdi.

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgeye göre, koronavirüsle (Covid-19) mücadeleye yönelik yeni tedbirler 20 Kasım Cuma saat 20.00‘den geçerli olacak şekilde uygulanacak.


Sınavlar ve Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Uzaktan eğitim nasıl olacak? Önceden sınavların okullarda yüz yüze olacağına karar veren Milli Eğitim Bakanlığı, yeni kararla birlikte alınan önlemler kapsamında sınavların da test usulü şeklinde online olarak yapılması beklenirken MEB’den yeni bir açıklama geldi, “31 Aralık tarihine kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak” şeklinde duyurdu.


Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Tüm Detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından koronavirüs salgını dolayısıyla alınan yeni tedbirleri açıkladı. Gelin bu tedbirlere yakından bakalım.

  • Hafta sonları, tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde, saat 10:00 ile 20:00 dışında sokaga çıkma sınırlaması uygulanacak.
  • Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.
  • Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da uygulanacak.
  • Alışveriş merkezleri, marketler, restoranlar berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma mesalieri saat 10:00 ile 20:00 arası olarak sınırlanacak.
  • Sinemalar, sektorün talebine de uygun şekilde, yıl sonuna kadar kapalı kalacak.
  • Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.
  • Kıraathanelerin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.
  • Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek, halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.
  • Şehirlerde ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek.
  • Kamu ve özel sektör işyerlerinde esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesine hassasiyet gösterilecek.

Covid-19 Kapsamında Alınan Yeni Tedbirler Genelgesi

Tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13:00 ile 16:00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

İş yerleri ile ilgili SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları saat 10:00 ile ­20:00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.  

Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu doğrultuda ilk uygulama 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00′den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00‘a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 

Bu tarihlerden sonraki hafta sonlarında da uygulama, yeni bir karar alınıncaya kadar, belirtildiği şekilde devam edecek. 

Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer alıyor detaylı bir şekilde göz gezdirebilirsiniz.

Sokağa çıkma yasağı hangi günler hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.